Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

PÄÄTTYMÄTTÖMIÄ KUVIOITA
29.6.-26.8.2018

Wiurilan kartanolla oli kesäkaudella esillä jälleen laaja ja korkeatasoinen suomalaisen nykytaiteen näyttely. Kiinnostavat, huolellisesti valitut teokset sekä yllätyksellinen ripustus tarjosivat kävijöille elämyksellisen taidenäyttelyvierailun. Näyttelytiloina toimivat kartanon vanhat talousrakennukset, joilla jokaisella oma historiansa ja vahva tunnelmansa. Rustiikit tilat luoivat uusia näkökulmia taideteosten sisältöihin. Esillä oli monipuolinen kokonaisuus maalauksia, veistoksia ja installaatioita  nimekkäiltä taiteilijoilta.


Anna Aho www.anna-aho.net
Henna Aho www.hennaaho.com 
Eeva-Kaisa Ailus www.facebook.com/eevakaisa.ailus
Soili Arha www.finnishdesigners.fi/portfolio/soili.arha
Katri-Maria Huhtakallio www.katrimariahuhtakallio.com
Eliisa Isoniemi www.eliisaisoniemi.com
Raija Jokinen www.raijajokinen.fi
Laura Koivu www.laurakoivu.com 
Katja Kotikoski katjakotikoski.com
Ville Lehtinen www.villelehtinen.portfoliobox.me
Juha Menna www.juhamenna.com
Heli Mäki-Arvela www.arsnet.net
Suvi Nurmi suvinurmi.webs.com
Samu Raatikainen www.samuraatikainen.com
Manja Riihelä ja Mikko Sakala www.mikkosakala.com
Elina Ruohonen www.elinaruohonen.net
Pia Salo piasalo.blogspot.fi
Kirsi-Marja Sirén
Pekka Suomäki pekkasuomaki.weebly.com
Katja Öhrnberg www.katja.fi

Näyttelyt sijaitsevat Wiurilan kartanon talousrakennuksessa: Galleria Pääskyssä (kellotorni), Galleria Hotellissa ja Viljamakasiinissa (entisiä viljavarastoja), Avaingalleriassa (holvikaarien maakellari) sekä kartanon puistoalueella

Näyttelyt ovat avoinna 29.6.–26.8.2018 päivittäin klo 11–17. Vapaa pääsy! 
Wiurilan kartano, Viurilantie 126, 24910 Halikko

 

TAITEILIJAPÄIVÄ  
Päättymättömiä kuvioita -näyttely päättyy 26.8.  Loppuhuipennuksena koittaa kuitenkin sunnuntain taiteilijapäivä. Näyttelyn taiteilijoita on paikalla klo 14-17 kertomassa työskentelystään ja teoksistaan yleisölle. Näyttely suljetaan klo 17.


Kuva: Elina Ruohonen Väijy, 2017, öljy akryylilevylle, 150 x 150 cm

 

Lataa Wiurilan kesän esite (pdf)
 

Kuvia näyttelystä: www.wiurila.kuvat.fi



<--Edellinen  1.  2. 
Samu Raatikainen
Samu Raatikainen, Stump II, 2017, 80,5x75,5 cm, sekatekniikka kankaalle..JPG
 
Soili Arha
Soili Arha, Tuulentuomaa III, Taitellut liinat, 2010, Alumiini, kupari, Kirjailu, taittelu,28x28cm, 3kpl, Photo S.Arha.JPG
 
Suvi Nurmi
Suvi Nurmi 2 installaatio 2018.JPG
 
Ville Lehtinen
Ville Lehtinen Tuntemattomat.JPG
<--Edellinen  1.  2.